پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - جنگلها و آموزش؛ عشق‌ورزی به جنگل ها را بیاموزیم
بازدید : 170 28 اسفند 1397 ساعت 10:35 شماره :58512
شعار روز جهانی جنگل
جنگلها و آموزش؛ عشق‌ورزی به جنگل ها را بیاموزیم
 

اولین روز بهار؛ روز جهانی جنگل

جنگل‌ها و آموزش؛ عشق‌ورزی به جنگل ها را بیاموزیم» شعار روز جهانی جنگل است،مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز بیست و یکم مارس (اول فروردین) را با هدف ارتقای سطح آگاهی ها از نقش و جایگاه جنگل ها در تحقق توسعه پایدار، به عنوان روز جهانی جنگل اعلام کرده است

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان به نقل از مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، از سال ۲۰۱۲ به مناسبت این روز کشورهای جهان از طریق برگزاری کمپین‌های درختکاری و توسعه فضای سبز در سطوح ملی، منطقه ای و بین‌المللی به دنبال جلب مشارکت عمومی در فرایند برنامه‌ریزی و انجام فعالیت‌های مرتبط با جنگل هستند

هدف اصلی این روز ارج نهادن به نقش بی بدیل و تاثیرگذار جنگل‌ها در نیل به توسعه پایدار و حفظ بستر حیات برای بقای انسان و همه موجودات زنده است.

روز جهانی جنگل هر ساله توسط مجمع جنگل ملل متحد با موضوعی خاص نامگذاری می‌شود. در همین ارتباط مراسم بزرگداشت روز جهانی جنگل در سال 2019 با عنوان «جنگل‌ها و آموزش؛ عشق‌ورزی به جنگل ها را بیاموزیم» نامگذاری شده است که نمایانگر نقش آموزش در جهت نیل به توسعه پایدار است زیرا با افزایش شهرنشینی بیش از نیمی از جمعیت جهان اغلب ارتباط نزدیکی با طبیعت ندارند. این مهم ایجاب می‌نماید تا آموزش‌های لازم از همان سال‌های اولیه زندگی جهت ارتقاء درک و آگاهی های لازم از جنگل و منافع حاصله از آن به کودکان ارائه گردد

در همین راستا 5 پیام کلیدی برای افزایش آگاهی در ذیل آورده شده است:

1-شناخت و مراقبت از جنگل‌ها؛ راه سعادت آیندگان

جنگل نقش بسزایی در تلطیف و تصفیۀ هوا، جلوگیری از فرسایش خاک، حفظ آب و سلامت انسان‌ها دارد. این نعمت الهی در کاهش اثرات چالش‌های جهانی مانند معضل تغییرات اقلیمی، فقر و گرسنگی و مهاجرت و ناپایداری جوامع انسانی سهم مهمی را ایفاء نموده و جایگاه آن با توجه به روند فزایندۀ رشد جمعیت جهان به میزان 8.5 میلیارد نفر تا سال ۲۰۳۰، نمود بیشتری خواهد یافت.

-2طفولیّت، سرآغاز انس و الفت با درختان و طبیعت

انس و الفت کودکان با طبیعت و ارتباط با آن منجر به آگاهی نسل‌های آینده از مزایا و فواید درختان و جنگل‌ها و لزوم نیل به مدیریت پایدار آنها خواهد شد. از نظر برخی کودکان، جنگل‌ منبع مستقیم غذا، مواد اولیه و محل سکونت و بخشی از زندگی روزمره‌شان است. در حالی که برای کودکان دیگر، آشنایی با جنگل از طریق کلاس درس و مدرسه و یا حداکثر گردش و تفریح در باغ ها و پارک‌های شهری و حومه بدست می آید.

-3دانش مدرن و بومی کلید دستیابی به سلامت جنگل

جنگلبانان ضمن شناخت و درک درست طبیعت لازم است که استفاده از پیشرفته‌ترین فن آوری‌ها را جهت تضمین نظارت و مدیریت بهینه پایدار جنگل‌ها بیاموزند. همچنین جوامع روستایی تجربه و دانش لازم را در حفاظت از منابع جنگلی داشته و از آنها نگهداری نموده تا به شکلی پایدار از آنها بهره‌برداری نمایند. به عنوان مثال، زنان روستایی که بطور سنتی غذا و هیزم‌شان را از جنگل‌ها جمع آوری می‌نمایند، لازم است اطلاعات و تجربه‌شان را نسل به نسل منتقل کنند.

4-سرمایه‌گذاری برای آموزش همگانی جنگلبانی: ضامن جهانی بهتر 

با سرمایه‌گذاری در امر آموزش همگانی جنگلبانی در کلیه سطوح، کشورها قادرند با تربیت محققان، سیاست‌گزاران، اقتصاددانان و جامعه شناسان و آحاد مردم محلی آگاه به مسائل زیست‌محیطی در جهت کاهش تخریب جنگل و نیز احیاء عرصه‌های طبیعی تخریب‌شده کمک شایانی نمایند. در مقابل، سلامت جنگل‌ها موجب دستیابی به اهداف توسعه پایدار و بهبود وضعیت معیشت جوامع بشری خواهد شد.

5-دسترسی برابر به خدمات آموزش جنگلبانی برای همه

دسترسی برابر و همگانی به آموزش در زمینۀ جنگلبانی بویژه برای زنان و کودکان از جمله اولویت‌های نیل به مدیریت پایدار جنگل و صیانت از منابع طبیعی و جنگل ها می باشد....... باشد که جنگلها این شاهکار خلقت را پاس بداریم.

... .

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید برای صفحات داخلی
بازدید روز : 14738
بازدید کل : 148364
آخرین بروزرسانی:
3 تير 1398 ساعت 14:4