پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اجرای طرحها وپروژه های آبخیزداری اثرات مخرب سیل را در همدان کاهش داد
بازدید : 179 17 فروردين 1398 ساعت 8:34 شماره :58737
مدیر کل منابع طبیعی استان همدان:
اجرای طرحها وپروژه های آبخیزداری اثرات مخرب سیل را در همدان کاهش داد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان -  اسفندیار خزائی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان اظهار داشت: اجرای عملیات‌های آبخیزداری آثار تخریبی سیل را 30 تا 50 درصد در مناطق مختلف استان کاهش داد.

اسفندیار خزایی در گفت و گو با پیام طبیعت استان همدان بیان کرد: اجرای عملیات آبخیزداری تا حد قابل ملاحظه ای موجب کنترل سیلاب، جلوگیری از طغیان رودخانه ها ومسیلها و کاهش خسارت در این بخش شد

وی اضافه کرد: به گفته روستاییان و آبخیزنشینان، اجرای سازه های کنترل سیل و رسوب نقش بسزایی در حفظ منابع آب و خاک و جلوگیری از طغیان آب رودخانه ها و مسیل های منتهی به تاسیسات زیربنایی و اراضی کشاورزی شده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان ادامه داد: اجرای طرح های آبخیزداری نقش مهمی در حفظ آب و خاک و کاهش آثار تخریبی سیل دارد.

خزایی افزود: آبخیزداری فرآیند شناخت، برنامه ریزی، سیاست گذاری و تنظیم مجموعه اقدامات در ارتباط با حفظ و احیای منابع پایه آب و خاک در یک حوضه آبخیز است.

وی مهمترین عوامل تهدیدکننده منابع پایه تولید شامل آب و خاک را سیل، فرسایش خاک، رسوب‌گذاری عنوان کرد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان اضافه کرد: مهمترین هدف آبخیزداری جلوگیری از بروز عوامل تهدید کننده است، چراکه این عوامل موجب کاهش تولید و درآمد و کندی روند توسعه می شود.

خزایی یادآوری کرد: 164 میلیارد و 200 میلیون ریال سال گذشته از محل صندوق توسعه ملی به طرح ‌های آبخیزداری و آبخوان داری این استان اختصاص یافت.

وی افزود: با توجه به عملکرد و اثر بخشی مطلوب اجرای این طرح ها در مهار سیلاب و جلوگیری از طغیان آب رودخانه ها و مسیل ها انتظار می رود که اعتبارات سال جاری از نظر ریالی بیش از 2 برابر سال گذشته باشد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان گفت: طرح های آبخیزداری و آبخوان داری به منظور تغذیه سفره های آبهای زیرزمینی، نفوذ پذیری آب درزمین وتقویت پوشش گیاهی درسال جاری با قوت ادامه می یابد.

خزایی اضافه کرد: با توجه به اهمیت اجرای طرح های منابع طبیعی و آبخیزداری، برنامه ریزی منظم و منسجمی درباره اجرای این طرح ها در استان در دست اجرا است که امسال با مشارکت مردم، مسئولان و تشکل‌های مردم نهاد این برنامه ها عملی می شود.

گفتنی است وسعت اراضی ملی استان همدان بیش از 905 هزار هکتار اعلام می شود که نزدیک به نیمی از مساحت این استان را شامل می شود.

طرح های آبخیزداری همدان در 17 زیرحوزه آبخیز با هدف مدیریت آب‌های سطحی وحفظ منابع پایه آب خاک در حال اجرا است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید برای صفحات داخلی
بازدید روز : 14764
بازدید کل : 148373
آخرین بروزرسانی:
3 تير 1398 ساعت 14:4