پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - لزوم توجه به مطالعه طرحهای آبخیزداری در900 هزار هکتار از اراضی نقاط بحرانی استان همدان
بازدید : 114 26 فروردين 1398 ساعت 9:11 شماره :59013
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان:
لزوم توجه به مطالعه طرحهای آبخیزداری در900 هزار هکتار از اراضی نقاط بحرانی استان همدان

لزوم توجه به مطالعه طرحهای آبخیزداری در900 هزار هکتار از اراضی نقاط بحرانی استان همدان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان:محمدمهدی آرتیمانی معاون آبخیزداری منابع طبیعی استان همدان با بیان اینکه  استان همدان یک‌میلیون و 949 هزار هکتار وسعت در حوزه آبخیزداری دارد اظهار کرد: بیش از905 هزار هکتار از این وسعت جزو اراضی ملی است.

وی افزود: رواناب های ناشی از بارشها دراستان همدان  به چهار حوزه اصلی: سفیدرود، سد کرخه، سد مرزی گاوشان و قره‌چای سرازیر می شوند .

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با اشاره به اینکه از مجموع مساحت استان، تاکنون 680 هزار هکتار آن مطالعه تفصیلی انجام شده است گفت: اجرای طر حهای آبخیزداری با هدف کنترل فرسایش، سیل، رسوبات و افزایش وتقویت پوشش گیاهی انجام می‌شود.

آرتیمانی با بیان اینکه از 680 هزار هکتار مطالعه در حوزه آبخیزداری استان 300 هزار هکتار آن در طول سال‌های 71 تا 97 اجرا شده است ادامه داد: تاکنون از 35 درصد محدوده طرحها وپروژه های آبخیزداری استان 15 درصد آن اجرا شده که برای  انجام مابقی آن نیاز به افزایش اعتبار دارد.

وی با تاکید بر اینکه  بیش از900 هزار هکتار از وسعت عرصه های منابع طبیعی استان جزو نقاط بحرانی است که نیاز به مطالعه در حوزه آبخیزداری دارد خاطرنشان کرد: هدف از اجرای طرحهای آبخیزداری کنترل رسوب، سیل و رواناب است که می‌تواند منجر به ایجاد تعادل و مدیریت جامع منابع آبی و خاکی شود.

آرتیمانی در خصوص اقدامات آبخیزداری در کنترل رواناب سیلاب استان در روزهای 12 و 13 فروردین‌ماه بیان کرد: در سیلاب این دو روز سازه های آبخیزداری استان توانست 3 میلیون متر مکعب رواناب را کنترل و از وروددرصدی از رسوبات به سد «اکباتان»، «سد سرابی تویسرکان» و «کلان ملایر» جلوگیری کند

وی با بیان اینکه یکی از اهداف آبخیزداری جلوگیری از ورودرسوبات بالادستی به پایین‌دست  حوزه های آبخیز است تصریح کرد: تاکنون بیش از 22 هزار سازه های بزرگ وکوچک در سرشاخه‌های حوزه های آبخیزشهرستان‌های استان در سطوح مختلف انجام شده است که در نوع خود در کشور بی سابقه است.

آرتیمانی افزود: هر هکتار عملیات آبخیزداری توانسته تاکنون  بیش از270 مترمکعب روان‌آب را کنترل و 81 مترمکعب آب را استحصال کند.

 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید برای صفحات داخلی
بازدید روز : 15004
بازدید کل : 148429
آخرین بروزرسانی:
3 تير 1398 ساعت 14:4