پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اجرای طرحهای آبخیزداری موثرترین راهکار برای کاهش آثار سیلاب است
بازدید : 110 28 فروردين 1398 ساعت 19:45 شماره :59125
مدیرکل منابع طبیعی استان همدان:
اجرای طرحهای آبخیزداری موثرترین راهکار برای کاهش آثار سیلاب است

اجرای طرحهای آبخیزداری  موثرترین راهکار برای کاهش آثار سیلاب است

همدان- پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان: اسفندیار خزائی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: وقوع سیل و خسارات مالی و جانی ناشی از آن، اهمیت توجه به طرح های آبخیزداری را بیشتر نمایان می کند و اجرای این طرح ها مهمترین  وموثرترین راهکار برای جلوگیری از آثار مخرب سیلاب است.

اسفندیار خزائی بیان کرد: همچنین بروز معضلات خشکسالی، فرسایش خاک، تهدیدها و تخریب های ناشی از آن موید اهمیت توجه به طرح های آبخیزداری و آبخوانداری برای حفظ منابع پایه اب وخاک است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: بسیاری از کشورهای توسعه یافته برای جلوگیری از سیلاب ها به توسعه عملیات آبخیزداری از جمله تقویت و توسعه پوشش گیاهی، احیای جنگل ها و احداث بندها و سازه های آبخیزداری روی آورده اند.

خزائی بودجه اختصاص یافته به این بخش را ناچیز دانست و افزود: با توجه به تاثیر طرح های آبخیزداری در تقویت سفره های آب زیرزمینی، جلوگیری از فرسایش خاک، روسوب، حفظ و احیای پوشش گیاهی اما این طرح ها با کمبود اعتبار مواجه بوده و نیازمند توجه بیش از پیش و ویژه مسئولان است.

وی اظهار داشت: آبخیزداری راه موثری برای مهار آب و حفاظت از جنگل ها و مراتع است و نهادهای اجرایی با توجه به خسارت های متعدد ناشی از سیلاب ها، روان آب ها و فرسایش خاک باید در اجرای این طرحها بیش از پیش به منابع طبیعی کمک کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان افزود: 17 طرح آبخیزداری شامل کنترل سیلاب، حفاظت آب و خاک، تغذیه آبخوان ها، تقویت پوشش گیاهی کمربند حفاظتی، عملیات مکانیکی و بیومکانیکی هم اینک در این استان در حال اجرا است.
خزائی اضافه کرد: بیش از 905هزار هکتار ازعرصه های منابع طبیعی استان همدان مستعد انجام عملیات آبخیزداری است.
وی آبخیزداری را هنر برنامه ‌ریزی برای مدیریت منابع حوزه‌ های آبخیز طبیعی، کشاورزی، اقتصادی و انسانی بدون ایجاد اثر منفی در منابع آب و خاک توصیف کرد که می تواند به صورت مکانیکی یا بیولوژیکی صورت گیرد
.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید برای صفحات داخلی
بازدید روز : 79678
بازدید کل : 190847
آخرین بروزرسانی:
23 تير 1398 ساعت 11:28