پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - آبخیزداری یک کار ویژه هنری و فن مدیریت حفظ منابع آب و خاک است
بازدید : 106 29 فروردين 1398 ساعت 8:23 شماره :59131
معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت:
آبخیزداری یک کار ویژه هنری و فن مدیریت حفظ منابع آب و خاک است

آبخیزداری یک کار ویژه هنری و فن مدیریت حفظ منابع آب و خاک است

همدان- پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان-  خسرو شهبازی معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: آبخیزداری به یک عملکرد و فعالیت خاص اطلاق نمی‌شود بلکه فعالیت آبخیزداری یک کار ویژه هنری و فن مدیریت حفظ منابع آب و خاک است.

 خسرو شهبازی در نشست اعضای کارگروه صندوق توسعه ملی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان با بیان ضرورت و اهمیت اجرای طرح های آبخیزداری وآبخوانداری افزود: رهبر فرزانه انقلاب، دولت ، نمایندگان مجلس و همه مسئولان بر اجرای پروژه های آبخیزداری، آبخوانداری و حفظ پوشش گیاهی  وتوسعه جنگل ها و مراتع تاکید دارند و این توجه مسئولیت و وظایف کارکنان این سازمان را بیشتر می کند.

معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اضافه کرد:. مهار2 میلیارد متر مکعب روان آب در سیل اخیر یکی از آثار مثبت سازه های آبخیزداری است.

شهبازی با بیان اینکه مدیریت جامع آبخیز متناسب با شرایط اقلیمی تغییر می یابد گفت: در مدیریت جامع آبخیز علاوه بر سازه‌های مکانیکی اقدامات بیولوژیکی، اجرای طرح کاداستر اراضی ملی و تقویت پوشش گیاهی نیز صورت می گیرد.
وی افزود: اقداماتی نظیر تقویت پوشش گیاهی، حفاظت از جنگل ها، احیا و توسعه جنگل، پیشگیری و اطفای حریق در عرصه های منابع طبیعی و جلوگیری از قاچاق چوب در قالب مدیریت جامع آبخیز اجرایی می شود.

معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور بیان کرد: بیش از 80 درصد وسعت کشور عرصه های منابع طبیعی و در زمره انفال بوده و کلید دار حفظ و حراست از این اراضی سازمان جنگلها و اداره های کل منابع طبیعی استان ها هستند.
شهبازی اظهار داشت: باید چشم اندازهای طرح مدیریت جامع در سال جاری را بر اساس حوزه های الگویی تبیین کرده و نظارت و ارزیابی را در این بخش‌ها افزایش داد.

وی همدان را یکی از استانهای پیشرو در بخش تولیدات بخش کشاورزی دانست و گفت: پایداری مدیریت در همدان بسیار مثبت است و می توان از این توان و ظرفیت بالا برای پیشبرد و توسعه طرحهای منابع طبیعی و آبخیزداری بهره گرفت.
معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: طرح های آبخیزداری خوبی در این استان از سال گذشته شروع شده که باجدیت و تلاش مضاعف باید این طرح ها را پیگیری و به سرانجام رساند.

شهبازی اظهار داشت: مراتع نقش مهمی در اقتصاد کشور، تولید علوفه و گوشت دارند بنابراین باید برای احیای مراتع برنامه محور اقدام کرد.
وی ادامه داد: با رعایت اصول علمی و فنی، سازه های آبخیزداری و بندهای خشکه چین را باید با استحکام و پایداری بیشتری اجرا کرد تا در کنار حفظ آب ، خاک را نیز حفظ کنیم.

معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور جلب مشارکت های مردمی در اجرای طرحهای منابع طبیعی را یکی از نکات کلیدی در حفظ و توسعه منابع طبیعی برشمرد.

به گزارش ایرنا، 17 طرح آبخیزداری از جمله کنترل سیلاب، حفاظت آب و خاک، تغذیه آبخوان ها، تقویت پوشش گیاهی کمربند حفاظتی، عملیات مکانیکی و بیومکانیکی هم اینک در استان همدان در حال اجرا است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید برای صفحات داخلی
بازدید روز : 79669
بازدید کل : 190845
آخرین بروزرسانی:
23 تير 1398 ساعت 11:28