پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - آبخیزداری مؤثرترین راهکار برای جلوگیری از آثار مخرب سیلاب است
بازدید : 76 12 ارديبهشت 1398 ساعت 9:5 شماره :59494
مدیر کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان :
آبخیزداری مؤثرترین راهکار برای جلوگیری از آثار مخرب سیلاب است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان: اسفندیار خزایی مدیر کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان در حاشیه بازدید رئیس سازمان جنگلها، مراتع وآبخیزداری کشور از حوزه آبخیز کنجوران تویسرکان اظهار کرد: در حال حاضر 17 طرح آبخیزداری شامل کنترل سیلاب، حفاظت آب و خاک، تغذیه آبخوان‌ها، تقویت پوشش گیاهی کمربند حفاظتی، عملیات مکانیکی و بیومکانیکی در این استان در حال اجراست.

وی گفت: وقوع سیل و خسارات مالی و جانی اهمیت توجه به طرح‌های آبخیزداری را بیشتر نمایان می‌کند و اجرای این طرح‌ها مهمترین و مؤثرترین راهکار برای جلوگیری از آثار مخرب سیلاب است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان با بیان اینکه بروز معضلات خشکسالی، فرسایش خاک، تهدید‌ها و تخریب‌های ناشی از آن موید اهمیت توجه به طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری برای حفظ منابع پایه آب و خاک است افزود: بسیاری از کشور‌های توسعه‌یافته برای جلوگیری از سیلاب‌ها به توسعه عملیات آبخیزداری از جمله تقویت و توسعه پوشش گیاهی، احیای جنگل‌ها و احداث بند‌ها و سازه‌های آبخیزداری روی آورده‌اند.

وی گفت: با توجه به تأثیر طرح‌های آبخیزداری در تقویت سفره‌های آب زیرزمینی، جلوگیری از فرسایش خاک، رسوب، حفظ و احیای پوشش گیاهی، اما این طرح‌ها با کمبود اعتبار مواجه بوده و نیازمند توجه بیش از پیش مسؤولان است.

خزایی خاطرنشان کرد: آبخیزداری، راه مؤثری برای مهار آب و حفاظت از جنگل‌ها و مراتع است که نهاد‌های اجرایی با توجه به خسارت‌های متعدد ناشی از سیلاب‌ها، رواناب‌ها و فرسایش خاک باید در اجرای این طرح‌ها بیش از پیش به منابع طبیعی کمک کنند.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید برای صفحات داخلی
بازدید روز : 79809
بازدید کل : 190877
آخرین بروزرسانی:
23 تير 1398 ساعت 11:28