22هزار سازه بزرگ وکوچک آبخیزداری  " />  22هزار سازه بزرگ وکوچک آبخیزداری  " /> پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - ***طرحهای آبخیزداری موثرترین راهکار کنترل سیلاب ورواناب است ***
بازدید : 70 21 ارديبهشت 1398 ساعت 12:7 شماره :59711
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان:
***طرحهای آبخیزداری موثرترین راهکار کنترل سیلاب ورواناب است ***

 22هزار سازه بزرگ وکوچک آبخیزداری  در استان همدان وجود دارد 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان: محمد مهدی آرتیمانی معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبعی و آبخیزداری استان همدان درمیزگرد بررسی آثارخسارت سیل درخبر گزاری ایرنا که با حضور دکتر قاسم اسدیان رییس مرکزآموزش و تحقیقات کشاورزی ومنابع طبیعی استان همدان ودکتر رضا بهراملو عضو هیات علمی و رئیس بخش فنی و مهندسی این مرکزبرگزار شد، گفت: باتوجه به میزان و شدت بارش ها سیلابی که در فروردین اتفاق افتاد بی سابقه بود و یکی از راهکارهای کنترل روان آب ها و سیلاب ها انجام کارهای آبخیزداری است

 دکترمحمد مهدی آرتیمانی اظهار داشت: عملیات آبخیزداری در بخش های مدیریتی، ترویجی، بیومکانیکی و مکانیکی انجام می شود که با هدف کنترل روان آب ها، کنترل فرسایش و رسوب و افزایش پوشش گیاهی در عرصه های منابع طبیعی صورت می گیرد.

وی بیان کرد: در سیل اخیر سازه هایی که از سال 71 در سرشاخه های مختلف استان اجرا شده بود بخصوص در شهرستان کبودراهنگ، اثرات  خود را ایفا کردند و اثر بخشی آن را در کاهش سیلاب ها در پایین دست دشت کبودراهنگ می توان دید.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبعی و آبخیزداری استان همدان خاطرنشان کرد: در استان همدان 22 هزار سازه کوچک و بزرگ آبخیزداری احداث و در سطح 270 هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی به اجرا درآمده است.

وی اظهار داشت: این سازه ها سه میلیون متر مکعب روان آب را در سیلاب فروردین ماه کنترل کرده است که نمونه اجرایی آن بند خاکی داس قلعه کبودراهنگ و طاسران و ساماندهی رودخانه طاسران است که کمترین خسارت ها در این بخش ها وارد شد.

آرتیمانی اظهارکرد: عملیات آبخیزداری علاوه بر کنترل سیل، آب را در سفره های آب زیرزمینی نفوذ می دهند و رطوبت خاک افزایش می یابدو خسارت ها نیز کاهش جشمگیری می یابد.

وی با بیان اینکه در شهرستان ملایر 12 تقاضای مردمی برای اجرای طرح های آبخیزداری پس از سیل آمده است اظهار داشت: با توجه به پراکندگی نا مناسب بارش در استان و لزوم اجرای چنین سازه هایی که کارا، مردمی و زود بازده هستند، باید با انسجام بیشتری انجام گیرد تا روان آبها و سیلاب در استان کنترل گردد.

آرتیمانی با بیان اینکه کمیته آب و خاک در استانداری همدان تشکیل و جمع بندی خوبی برای ایجاد بندهای خاکی مصوب و چند طرح به مرجله اجرا درآمده است، افزود: بندهای خوبی در روستاهای داس قلعه، مبارک آباد، بابانظر و گنجاب انجام شد که از مصوبات خوب این کمیته بود.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبعی و آبخیزداری همدان اظهار داشت: استان همدان به دلیل توپوگرافی و شیب تند توانایی اجرای سدهای بلند کنترل سیلاب را ندارد و اجرای چنین سدهایی در استان مقدور نیست و اجرای سازه های کوچک بهترین راهکار برای مدیریت آب وخاک است.

***افزایش پوشش گیاهی پس از سیلاب های سالجاری

آرتیمانی در خصوص پوشش گیاهی استان نیز گفت: بارش های فروردین امسال موجب افزایش رطوبت در سطح خاک و در نهایت افزایش چشمگیر پوشش گیاهی در سطح استان شد که باید حفظ و احیای آن با شدت بیشتری در دستور کار قرار گیرد تا علاوه بر منافع آن برای روستاییان، از وقوع آتش سوزی در ایام گرم سال نیز جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه این بارش ها افزایش دهنده سطح آب زیرزمینی در دراز مدت نخواهد بود، ادامه داد: سطح آب های زیرزمینی در طول سال یک متر به طور متوسط افت دارد و سالانه با اجرای عملیات آبخیزداری 270 مترمکعب در هکتار کنترل روان آب صورت می گیرد.

آرتیمانی با بیان اینکه براساس مصوبات سال 98 باید 150 میلیون یورو به طرح های آبخیزداری استان همدان اختصاص یابد، افزود: باید در استان بحث اهمیت دادن به مقوله آبخیزداری افزایش یابد و این اهتمام وجود داشته باشد که از طرحهای آبخیزداری حمایت شود.

 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید برای صفحات داخلی
بازدید روز : 80178
بازدید کل : 190890
آخرین بروزرسانی:
23 تير 1398 ساعت 11:28