پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - سیل اخیر ضرورت بیش از پیش مدیریت جامع حوزه های آبخیزداری راگوشزد کرد
بازدید : 68 23 ارديبهشت 1398 ساعت 10:9 شماره :59772
رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی ومنابع طبیعی استان همدان:
سیل اخیر ضرورت بیش از پیش مدیریت جامع حوزه های آبخیزداری راگوشزد کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان دکتر قاسم اسدیان رییس مرکز تحقیقات کشاورزی ومنابع طبیعی استان همدان در میز گرد تخصصی بررسی آثار ونتایج طرحهای آبخیزداری در مهار سیلاب در خبر گزاری ایرنا همدان  گفت: مساله مهمی که سیل اخیر ضرورت آن را بیش از پیش به همگان گوشزد کرد، مدیریت جامع حوزه های آبخیزداری است.

دکتر قاسم اسدیان با بیان اینکه سیل تجمع آب در یک زمان و در یک مکان است اظهار داشت: یک رابطه بین نفوذ آب و روان آب وجود دارد که هرچه نفوذ آب بیشتر باشد، روان آب کمتر و هرچه نفوذ کمتر باشد، روان آب بیشتر است و این موضوع تحت تاثیر شیب زمین، پوشش گیاهی، کاهش گونه های گیاهی و کوبیدن زمین توسط سم دام و زمان چرای دام قرار می گیرد.

رییس مرکز تحقیقات کشاورزی ومنابع طبیعی استان همدان با اشاره به اینکه با آغاز فصل بهار دامها به چرا می روند و شروع به کوبیدن خاک می کنند، توضیح داد: فشاری که سم دام به خاک وارد می کند در هر سانتیمتر مربع 2.4 کیلوگرم است و جالب است بدانیم یک بولدوزر «دی هشت» فشاری برابر با 2.8 کیلوگرم به خاک وارد می کند و این روند موجب بسته شدن منافذ ورود آب به زمین می شود.

دکتر اسدیان بیان کرد: حوزه های آبریز شامل ارتفاع، دامنه و دشت است که آب به عنوان منابع تغذیه به دره ها و آبراه ها و منابع انتقال دهنده آب می رسد و در دامنه ها آب باید به سفره های زیرزمینی نفوذ کند و این در حالی است که امروزه دامنه کوه ها به اراضی زراعی تبدیل شده و منابع ذخیره کننده آب را به منابع انتقال دهنده آب تبدیل کرده ایم و همین امر موجب فرار آب از سطح می شود.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر از بین بردن پوشش گیاهی و چرای بی رویه دام موجب می شود که آب از سطح زمین به داخل خاک نفوذ نکرده و در سطح اراضی روان شود.

وی با بیان اینکه 30 سال قبل با قدم زدن در 500 متر مربع از اراضی طبیعی همدان افزون بر 200 گونه گیاهی شناسایی می شد ادامه داد: اما می توان اذعان کرد که امروز در چهار کیلومتر مربع از این اراضی 70 گونه گیاهی هم نمی توان پیدا کرد و تنوع گونه های گیاهی کاهش ودستکاری در طبیعت به شدت افزایش یافته و در نتیجه آبی که یک رحمت است به زحمت تبدیل می شود.

رییس مرکز تحقیقات کشاورزی ومنابع طبیعی استان همدان اظهار داشت: وقتی گاو آهن زمین را از بالا به پایین شخم می زند، سالانه یک متر و 14 سانتیمتر خاک به پایین می آید و وقتی آب گل آلود می شود به معنای حمل میلیون ها تن خاک مرغوب زراعی است که برای ساخت یک سانتیمتر معکب آن حدود 300 سال زمان نیاز است.

دکتر اسدیان با اشاره به احداث سیل بند طاسران در شهرستان کبودراهنگ اضافه کرد: این سیل بند سال 72 طراحی و اجرا شده که به عرض سر ریز20 متر وطول بند 90 متر حوضچه رسوب گیر است.

وی با بیان اینکه ساکنان این منطقه سال 74 از احداث این سیل بند شاکی بودند، خاطرنشان کرد: اما در واقعه اخیر مردم قدردان بودند و چرا که سیل این منطقه را تهدید نمی کرد و آب به آرامی به مدت 10 روز بر روی اراضی بود.

رییس مرکز تحقیقات کشاورزی  ومنابع طبیعی استان همدان خاطرنشان کرد: فرماندار کبودراهنگ اذعان کرده که تنها جایی که درزمان وقوع سیل نگرانی برای آن وجود نداشت، سیل بند طاسران بود.

اسدیان اظهار داشت: آب باید به زمین نفوذ کند و آبی که می تواند سیلاب شود را باید با احداث سد و سیل بند ذخیره سازی کرد.

وی به ضرورت ذخیره آب و جلوگیری از فرسایش خاک اشاره کرد و ادامه داد: اگراستان همدان با آرامش از سیلاب گذشت نتیجه دو عامل مهم بود؛ گزینه اول بارانی که تبدیل به برف شد ودوم سیستم هایی که در بخش های مختلف منابع طبیعی و جهاد کشاورزی اجرا شد و به آب فرصت داد که به زمین نفوذ کند.

وی با بیان اینکه شخم اگر به خلاف جهت زمین باشد آب را نگه می دارد افزود: در هر هکتار پوشش گیاهی که حفظ می شود بین 500 تا 2 هزار متر مکعب آب را می توان نگه داری کرد.

رییس مرکز تحقیقات و کشاورزی همدان اضافه کرد: آب قدرت بسیار زیادی دارد و یک سوم هر جسمی را در برگیرد و با خود می برد اما باید بدانیم که در حادثه سیل اخیر ما به حریم رودخانه تعدی کرده بودیم و این آب نبود که به ما حمله کرد.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید برای صفحات داخلی
بازدید روز : 79730
بازدید کل : 190858
آخرین بروزرسانی:
23 تير 1398 ساعت 11:28