پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - حفظ منابع طبیعی کار زیرساختی، ارزشی و معنوی است
بازدید : 26 19 خرداد 1398 ساعت 9:47 شماره :60540
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان مطرح کرد:
حفظ منابع طبیعی کار زیرساختی، ارزشی و معنوی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان: اسفندیار خزائی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: حفظ منابع طبیعی کار زیرساختی، ارزشی و معنوی است و سود مادی آن به خود مردم برمی‌گردد، اظهار کرد: همه باید تلاش کنیم فرهنگ حفظ منابع طبیعی به یک معروف عمومی تبدیل شود.

خزائی  با بیان اینکه سال گذشته توانستیم برای هر شهرستان یک دستگاه «دمنده» برای مهار آتش سوزی درعرصه های منابع طبیعی تهیه کنیم که بسیارمؤثربود، گفت: طی سال 96 در 70 هکتار از ارضی استان 39 فقره آتش‌سوزی داشتیم که در سال گذشته با تجهیزادارات منابع طبیعی شهرستان‌ها به تجهیزات آتش کوب ودستگاه دمنده شاهد کاهش چشمگیرآتش‌سوزی بودیم به‌طوریکه حریق درسطح عرصه های منابع طبیعی به کمتر از40 هکتار کاهش یافت.

اسفندیارخزایی با اشاره به 905 هزارهکتار اراضی ملی استان گفت: 822 هزار هکتار مرتع و 42 هزار هکتار اراضی جنگلی، ذخیره‌گاه‌های جنگلی وجنگل‌کاری در استان وجود دارد.

 وی افزود: باوجود اینکه  استان همدان1 % از مراتع کل کشور را به خود اختصاص داده اما 3درصد علوفه کشور درهمدان تولید می شود که نشان از وجود مراتع با پوشش گیاهی مناسب در استان دارد.

وی با بیان اینکه گیاهان یک‌ساله به دلیل اینکه با بارش‌ها به‌شدت رشد کرده و سریع هم خشک می‌شوند حالت آتش‏‌زنه دارند، تصریح کرد: این گیاهان خطرآفرین هستند که برای جلوگیری از حریق آن‌ها اقداماتی را انجام داده‌ایم.

مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان با تأکید بر اینکه برای جلوگیری از آتش‌سوزی سعی داریم تا دام‌ها به‌موقع برای چرا به مراتع بیایند، ادامه داد: طبق سال‌های گذشته در این خصوص به‌خوبی عمل کرده و تا قبل از 15 اردیبهشت‌ماه اجازه ورود دام به مراتع را ندادیم.

به گفته خزایی باتوجه به اینکه بارش‌ها در مناطق دشتی بیشتر است، مدیریت‌شده که دام‌ها از علوفه‌های یک‌ساله و حواشی مزارع تعلیف کنند تا آتش‌زنه‌ها باعث نشوند مراتع درجه‌یک را از دست بدهیم.

وی با تأکید براهمیت پیشگیری، عنوان کرد: تجهیزات لازم برای مهارآتش‌سوزی را داریم و هرساله این تجهیزات را به‌روزمی‌کنیم چنانکه سال گذشته نیزیک میلیارد تومان برای خرید تجهیزات هزینه کردیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با بیان اینکه سال گذشته توانستیم برای هر شهرستان یک دستگاه «دمنده» تهیه کنیم که بسیار مؤثر بود، گفت: طی سال 96 در 707 هکتار از ارضی استان 39 فقره آتش‌سوزی رخ داد که در سال گذشته با تجهیز شهرستان‌ها به این دستگاه شاهد کاهش چشمگیر آتش‌سوزی بودیم به‌طوری‌که مساحت اراضی دچار حریق به 40 هکتار هم نرسید.

خزایی با بیان اینکه در سال جاری نیز تلاشمان این است که شهرستان‌های بیشتری را تجهیز کنیم، افزود: امسال نیز یک میلیارد تومان برای به‌روزرسانی تجهیزات اطفای حریق هزینه شدهاست.

وی یادآوری کرد: یگان حفاظت  منابع طبیعی استان نیز مانورهای لازم را برگزار کرده و آمادگی کامل برای حفاظت ازاراضی  منابع طبیعی و آبخیزداری استان و اطفای حریق وجود دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با اشاره به اینکه آمادگی ما برای حراست از عرصه‌های جنگلی 100 درصدی است، تصریح کرد: تلاش داریم از بخش خصوصی وتشکلهای زیست محیطی وسازمان های مردم نهاد وسایر اقشار مردم نیز کمک بگیریم تا به‌صورت کامل حریق را به صفر برسانیم.

خزایی از اجرای طرح بوم‌سازگان جنگل‌های زاگرس (اکوسیستم) خبر داد و خاطرنشان کرد: این طرح، کار ویژه‌ای است که سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در دست اجرا دارد و استان همدان نیز به‌طور جدی در آن ورود کردهاست.

وی با بیان اینکه این برنامه جامع در سال جاری برای حفاظت از عرصه‌های جنگلی و مرتعی استان تدوین‌شده، گفت: اجرای طرح جامع بوم‌سازگان جنگل‌های زاگرس با هدف حفاظت، احیا و توسعه جنگل‌های استان، ارتقا و بهبود کیفیت مراتع، تقویت پوشش گیاهی، پیشگیری از حریق در عرصه‌های منابع طبیعی و مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز از اولویت‌های مهم منابع طبیعی در سال جاری است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان عنوان کرد: هدف از اجرای طرح بوم سازگان تأمین رطوبت بذرکاری و نهال‌کاری در حوزه آبخیزداری و جنگل‌ها برای افزایش پوشش گیاهی، رطوبت نسبی جنگل‌ها و پایا شدن آن‌ها است.

خزایی با اشاره به اهمیت نقش مردم در جلوگیری از آتش‌سوزی‌ها، اضافه کرد: هرکدام از افراد می‌توانند یک تسهیلگرمنابع طبیعی باشند، چراکه اگر حریقی اتفاق بیفتد نزدیک‌ترین افراد به حوزه‌ها مردم هستند تا قبل از ورود نیروها وارد کارشده و در اطفای حریق ما را کمک کنند.

 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید برای صفحات داخلی
بازدید روز : 14804
بازدید کل : 148383
آخرین بروزرسانی:
3 تير 1398 ساعت 14:4