همدان-پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی استان همدان: اسفندیار خزائی مدیرکل منابع طبیعی و آ" /> همدان-پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی استان همدان: اسفندیار خزائی مدیرکل منابع طبیعی و آ" /> پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - آغاز زود هنگام فصل آتش سوزی درجنگلها ومراتع استان همدان
بازدید : 34 22 خرداد 1398 ساعت 16:10 شماره :60685
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان مطرح کرد:
آغاز زود هنگام فصل آتش سوزی درجنگلها ومراتع استان همدان
 

همدان-پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی استان همدان: اسفندیار خزائی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان گفت: فصل بحران آتش سوزی مراتع و عرصه های طبیعی این استان به علت آغاز فصل گرما، امسال ۱۵ روز زودتر از سال گذشته آغاز شده است.  

خزایی افزود: در تعطیلات عید فطر امسال تمامی تیم‌های منابع طبیعی در حالت آماده باش بودند با این وجود در سه فقره حریق ۲۰.۵ هکتار از مراتع دچار آتش سوزی شد.

وی اضافه کرد: ۲۰ هکتار از مراتعی که طعمه آتش شد در نهاوند و نیم هکتار آن در ۲ شهرستان تویسرکان و کبودراهنگ قرار داشت.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان با بیان اینکه آتش سوزی در ۲ سال گذشته روند نزولی داشته است یادآوری کرد: سال ۹۵ حدود ۴۷۸ هکتار از مراتع این استان دچار حریق شد که این آمار در سال ۹۶ به حدود ۶۱ هکتار و سال گذشته به ۴۰ هکتار تقلیل یافت.

خزایی گفت: ریزش نزولات جوی از فروردین امسال آغاز اما در اردیبهشت متوقف شد با این وجود شاهد رشد گیاهان یکساله بودیم تا جایی که رشد کامل آنها سبب تعلیف نشدن گیاهان یکساله از سوی دام‌ها و مستعد آتش سوزی شدن آنها شد.

وی افزود: بیشتر گیاهان یکساله در مرز مراتع و عرصه‌های طبیعی با مزارع کشاورزی قرار دارند همچنین این گیاهان در شروع حریم به سمت مراتع می رویند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان اظهار داشت: عامل ۹۵ درصد آتش سوزی در مراتع، انسانی است که اغلب به صورت سهوی و نادانسته زمینه بروز آتش در طبیعت را فراهم می‌آورند.

خزایی ادامه داد: گردشگران طبیعت هنگام خروج از عرصه‌های طبیعی آتش را به ظاهر خاموش رها می‌کنند در حالی که خاکستر و ذغال باقی مانده به علت قرار گرفتن زیر نور مستقیم خورشید و مجاورت با گیاهان یکساله که به مثابه بنزین می‌مانند مشتعل شده و عرصه‌های طبیعی را تا مرز نابودی پیش می‌برند.

وی اضافه کرد: تا زمان رسیدن تیم‌های یگان حفاظت منابع طبیعی به محل حریق به تناسب نوع منطقه، ۲۰ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد که در این مدت زمان بخش زیادی از مراتع طعمه آتش می‌شوند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان بیان کرد: مناطق بحرانی و مستعد آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی شناسائی شده و در این مناطق بُرجک دیده بانی دایر شده همچنین از تجهیزات جدید نظیر دمنده و آتش کوب موتوری برای مهار اتش استفاده می‌شود.

خزایی گفت: ایجاد یک هزار هکتار آتش بُر در مراتع ۱۰ شهرستان تابعه این استان پیش بینی شده است که بخشی از این کار تاکنون اجرایی شده است.

وی افزود: در صورت بروز حریق، دیگر شهرستان‌های مجاور نیز به کمک آمده همچنین طبق قانون ۴۷ حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع، موقع آتش‌سوزی در جنگل‌ها تمامی مأموران دولتی اعم از لشکری و کشوری و شهرداری‌ها موظفند به درخواست منابع طبیعی با تمامی وسایلی که در اختیار دارند در مهار آتش کمک کنند.

این مقام مسئول اضافه کرد: در نشستی با حضور معاون امور عمرانی استانداری همدان و مدیرکل بحران استانداری جلسه‌های توجیهی برگزار و مقرر شد مدیران دستگاه‌ها، اسامی نیروها و شماره تماس آنها را برای برقراری ارتباط در زمان اضطراری در اختیار منابع طبیعی قرار دهند.

خزایی آتش را بلای جان طبیعت دانست و اظهار داشت: دود ناشی از آتش سوزی برخی مواقع موجب بروز مشکل برای روستانشینان و خفگی و مرگ موجودات می‌شود.

وی به بهره برداران و کشاورزان توصیه کرد: با توجه به حاضر بودن این افراد در طبیعت، در صورت بروز آتش در مراتع وجنگلها با تلفن 1504  علاوه بر گزارش این موضوع به یگان حفاظت منابع طبیعی تا رسیدن نیروها نسبت به مهار دامنه آتش اقدام کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان ادامه داد: در کارگروه مشترکی با جهاد کشاورزی مقرر شد تبعات آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی از طریق سامانه پیامکی برای آنها ارسال شود.

خزایی اضافه کرد: آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی موجب از بین رفتن ساختمان خاک و میکروارگانیزم های موجود در خاک شده همچنین برخی بر این باورند آتش زدن علف داخل باغ سبب دور شدن حشرات موذی می‌شود.

وی افزود: نه تنها این راهکار پاسخگو نیست بلکه باید بدانیم که تمامی حشرات و گونه‌های جانوری با هدفی خلق شده‌اند و حذف یکی از آنها باعث بروز مشکل در چرخه طبیعی می‌شود.

ایشان تصریح کرد : استان همدان دارای ۴۲ هزار هکتار اراضی و ذخیرگاه‌های جنگلی و جنگل کاری دست کاشت است که با توجه به کمبود جنگل در این استان و اهمیت و ارزش ویژه آن، مراقبت از جنگل با دقت بالایی صورت می‌گیرد.

خزایی افزود: مراتع درجه یک استان نیز در دست عشایر قرار دارد و آنها نسبت به حفاظت از این مراتع توجیه شدند به گونه‌ای که سال گذشته حتی یک مورد آتش سوزی نیز رخ نداد.

وی اضافه کرد: بیشتر آتش سوزی‌ها از حریم شهر و روستا آغاز می‌شود که از نظر پوشش، مرتع درجه سه به شمار می‌رود با این وجود برای منابع طبیعی این قبیل مراتع نیز ارزشمند هستند.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید برای صفحات داخلی
بازدید روز : 14888
بازدید کل : 148409
آخرین بروزرسانی:
3 تير 1398 ساعت 14:4