پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - منابع طبیعی استان همدان به دستگاه‌های اطفای حریق تجهیز شد
بازدید : 73 29 خرداد 1398 ساعت 11:28 شماره :60992
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان همدان:
منابع طبیعی استان همدان به دستگاه‌های اطفای حریق تجهیز شد

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری همدان اظهار داشت: سازمان جنگل‌ها به صورت متمرکز تجهیزاتی را در اختیار دستگاه‌های متبوع استانی قرار داده است و در سال ۹۳ پنج دستگاه خودروی «پیکاب ریچ» به همراه دستگاه‌های مخصوص اطفای حریق «پترو فایر» تحویل  ادارات کل منابع طبیعی استانها  شده است.

سرهنگ رسولی افزود: خودروی «پیکاب ریچ» به علت مجهز بودن به کمک، به راحتی وارد بیشتر عرصه‌های منابع طبیعی می‌شود و می‌تواند به شتاب گیری روند خاموش کردن آتش کمک شایانی کند.

وی بیان کرد: همچنین چند دستگاه «دمنده» توسط سازمان جنگل‌ها خریداری و تحویل ادارات کل منباع طبیعی استانهاشده است که این دستگاه با ایجاد باد شدید می‌توانند آتش را خفه کنند و موجب اطفای حریق در سطح عرصه های منابع طبیعی شوند.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری همدان اضافه کرد: همچنین آب پاش کوله پشتی «فلکس بک» از دیگر تجهیزاتی است که گنجایش آن حدود ۲۰ لیتر آب است و با استفاده از پمپ، آب را به سمت آتش می پاشد.

سرهنگ رسولی ادامه داد: با وجود این قبیل تجهیزات همچنان بهترین وسیله برای اطفای حریق در ارتفاعات، آتش کوب های دستی هستند که ۱۰ سال پیش در همین استان بنیان نهاده شده و هم اینک در کل کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی گفت: در مسیرهای صاف و دشت‌ها استفاده از تجهیزاتی همچون فلکس بک، دمنده و خودرو توصیه می‌شود اما در ارتفاعات به علت دشواری ترددوصعب العبور بودن از آتش کوب که وسیله‌ای سبک بوده و براحتی قابل حمل است، استفاده می‌شود.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری همدان اظهار داشت: به تازگی مانوری در شهرستان جدید درگزین برگزار و سعی شد از تمامی تجهیزات موجود استفاده شود همچنین از دستگاه جدید آتش کوب موتوری به وزن ۶ کیلوگرم استفاده شد وتوان اطفای حریق یگان حفاظت منابع طبیعی مورد ارزیابی قرار گرفت.

سرهنگ رسولی ادامه داد: در این مانور تیم‌های یگان حفاظت منابع طبیعی ۶ شهرستان حضور داشتند و در مابقی شهرستان‌ها به صورت موردی مانور برگزار شد همچنین برای هر شهرستان یک شهرستان معین برای کمک رسانی در مواقع اضطراری پیش بینی شده است.

وی بیان کرد: از سال ۹۶ چند برجک دیده بانی در گیان نهاوند به علت پوشش غنی جنگلی و یک برجک در منطقه حیدره شهر همدان دایر شد که تیم‌های اطفای حریق در زمان‌های مشخص در برجک حاضر شده و اقدام به دیده بانی و پایش عرصه منابع طبیعی می‌کنند.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید برای صفحات داخلی
بازدید روز : 79699
بازدید کل : 190851
آخرین بروزرسانی:
23 تير 1398 ساعت 11:28