پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - کار گاه آموزشی" مدیریت وکنترل سیلاب"در شهرستان اسدآباد برگزار شد
بازدید : 76 1 تير 1398 ساعت 12:1 شماره :61081

کار گاه آموزشی" مدیریت وکنترل سیلاب"در شهرستان اسدآباد برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان ، در راستای آگاهی بخشی تأثیرات اقدامات منابع طبیعی و آبخیزداری در مدیریت وکنترل سیلاب با رویکرد مدیریت جامع حوزه آبخیز و توانمندسازی جوامع محلی،بهره برداران و افزایش مشارکت مردم در اجرای طرحهای آبخیزداری در سطح حوزه های آبخیز،کارگاه آموزشی "نقش اقدامات آبخیزداری در جلوگیری و کاهش خطرات سیل" با حضور مدیر کل منابع طبیعی ،فرماندار اسدآباد،معاون محیط طبیعی اداره حفاظت محیط زیست ومدیریت بحران استان،دهیاران، شوراهای اسلامی، همیاران طبیعت شهرستان اسدآباد ودستگاه های مرتبط با مدیریت بحران در فرمانداری شهرستان اسدآباد برگزار شد.

در این کارگاه آموزشی مهندس خزائی مدیر کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان  ضمن اشاره به تأثیر اقدامات و پروژه های آبخیزداری در کاهش و جلوگیری از سیل و خسارتهای جانی و مالی ناشی از آن به مزایای اجرای این پروژه ها از جمله: نفوذ آب به زمین و تقویت سفره های آب زیرزمینی، احیاء و تقویت پوشش گیاهی، جلوگیری از فرسایش خاک ... اشاره  کرد وسه چالش مهم در دنیا را تغییرات اقلیم، بحث بیابانی شده اراضی وکمبود آبهای شیرین عنوان کرد.

ایشان ضمن تشریح اهمیت و ضرورت آبخیزداری در حوزه های آبخیز،آبخیزداری را علم مدیریت پایدار بر منابع آب وخاک عنوان کردو مشارکت جوامع محلی و انسجام سازمانی را در حوزه آبخیز ضروری دانست.

وی گفت : کنترل سیلاب، تغذیه چاه ها و قنوات از تاثیرات احداث بند های آبخیزداری می باشد وهرمناطقی که آبخیزداری انجام شده خسارت ها در  سیل اخیر در کشور کمتر شد.

خزائی تاکید کرد: قطع یقین چنانچه طرحهای آبخیزداری ومنابع طبیعی در سطح حوزه های آبخیز در استان در مناطق بالادست  اجرا وکنترل نمی شد، ابعاد فاجعه سیل اخیر در استان بسیار بیشتر بود.

مدیر کل منابع طبیعی استان کاهش آسیب پذیری مناطق با اجرای اقدامات پیشگیرانه در سطح حوزه های آبخیز بالادست در قالب طرحهای آبخیزداری و آبخوانداری، دبی اوج سیلاب که اثر زیادی در ایجاد خسارت و تلفات دارد را کاهش می دهد.

این مسئول ادامه داد: با هر هکتار عملیات آبخیزداری 270متر مکعب کنترل سیلاب، 81متر مکعب استحصال اب وتغذیه سفره های زیر زمینی و2تن در هکتار کنترل فرسایش صورت می کیرد.

وی اضافه کرد؛ در شرایط تغییرات اقلیمی که الگوی بارش ها رگباری است لذا در این شرایط اقدامات سازگاری و تطبیقی و فعالیتهای آبخیزداری و آبخوانداری بایستی تقویت و توسعه یابند.

ایشان افزود: مدیریت حوزه های آبخیز در مناطق بحرانی و سیل خیز با اجرای فعالیت های متنوع و جامع مشتمل بر احداث  سیل بند، پخش سیلاب، تقویت واحیای پوشش گیاهی، تراس بندی، بانکت بندی، سازه های آبخیزداری و دیگر اقسام فعالیت های آبخیزداری و آبخوانداری موجب کاهش سرعت سیلاب، ترسیب مواد محموله سیل، افزایش فرصت نفوذ آب به درون زمین و کاهش خسارات سیل می گردد.

ایشان ادامه داد بواسطه تغییرات اقلیمی، شدت بارش ها در کشور در حال افزایش می باشد،به عبارت دیگر حجم بارش های بیشتر در زمان کوتاهتر به وقوع می پیوندد که این امر علاوه بر بروز سیل وفرسایش باعث هدررفت سریع آب نیز می گردد.

خزائی عنوان کرد: بررسی های انجام شده نشان می دهد در مناطقی که اجرای فعالیت های آبخیزداری و آبخوانداری صورت گرفته سیلابهای اخیر کنترل و پس از تعدیل سیلاب به درون آبخوان ها هدایت شده است.
و قطع یقین چنانچه این حجم از سیلاب های اخیر در سطح حوزه های آبخیز در مناطق بالادست کنترل نمی گردید، ابعاد فاجعه سیل اخیر بسیار بیشتر بود.

خزائی خاطر نشان کرد: عملکرد پروژه های مذکور علاوه بر کاهش سیلاب، باعث تغذیه آبخوان های زیرزمینی و تقویت منابع آبی چاه ها، چشمه ها و قنوات در کشور گردیده است.

مدیرکل منابع طبیعی استان با اشاره به اینکه وقوع سیل بعنوان یک واقعیت اقلیمی در شرایط کشور ما که در زمره مناطق  خشک ونیمه خشک وسیلخیز دنیاست، اجنتاب ناپذیر است، تاکید کرد: تحت این شرایط توسعه زیرساخت های آبخیزداری و آبخوانداری در کشور و حفاظت از جنگل ها و مراتع می تواند شدت خسارات سیل را کاهش چشمگیری دهد.

وی تصریح کرد: تهدید سیلاب را می توان با آبخیزداری و آبخوانداری به فرصتی برای مقابله با کم آبی و خشکسالی تبدیل کرد..

خزائی گفت: گستره وسیع عرصه های منابع طبیعی ، نیازمند سرمایه گذاری بیشتر و همراهی مردم و دولت در مدیریت این منابع است.

گفتنی است با هماهنگی صورت گرفته با مرکز پژوهش استانداری همدان به شرکت کنندگان در این کارگاه آموزشی گواهینانه حضور در دوره  یاد شده صادر خواهد شد.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید برای صفحات داخلی
بازدید روز : 79808
بازدید کل : 190876
آخرین بروزرسانی:
23 تير 1398 ساعت 11:28