پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - کاشت114 نهال مهریه عروس تویسرکانی
بازدید : 63 12 تير 1398 ساعت 8:45 شماره :61488

کاشت114 نهال مهریه عروس تویسرکانی

همدان- پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان- عروس تویسرکانی در اقدامی نمادین و جالب به منظور فرهنگ سازی و توجه به حفظ وتوسعه منابع طبیعی و ترویج فرهنگ درختکاری، مهریه خود را کاشت ۱۱۴ اصله نهال قرار داده است.

پدر داماد در گفت و گوی با پیام طبیعت اظهار داشت: کاشت درخت یک سنت حسنه و باقیات صالحات است بنابراین با پیشنهاد اینجانب و پذیرش این موضوع توسط خانواده عروس، این موضوع در عقدنامه به عنوان مهریه ثبت شد.

کامران کیانی که ریاست اداره منابع طبیعی تویسرکان را نیز عهده دار است اعتقاد دارد فعالان در این حوزه باید در زمینه ترویج فرهنگ درختکاری پیشگام شوند تا بتوانند دیگر افراد را نیز به این امر نیک و پسندیده تشویق کنند.

وی با بیان اینکه در آموزه‌های دینی ائمه اطهار (ع) بر کاشت درخت سفارش وتاکید فراوان شده است با اشاره به حدیثی از پیامبراکرم (ص)  که فرموده‌اند «اگر هنگام کاشت درخت متوجه صدای اذان شوم ترجیح می‌دهم به جای اقامه نماز اول وقت به کاشت درخت ادامه دهم».

کیانی گفت: اهمیت و مزایای کاشت درخت بر هیچکس پوشیده نیست بنابراین باید در کنار کاشت نهال برای حفظ و حراست از آن نیز همت گمارد چرا که درخت به مثابه ریه‌های زمین است که موجب سرسبزی و شادابی، پاکی و لطافت هوا، سرزندگی، نشاط و شادابی و زیبایی طبیعت می‌شود.

وی ابراز امیدواری کرد: خانواده‌ها به جای معطوف شدن به مسائل مادی در مراسم خواستگاری به موضوعاتی که منجر به ترویج فرهنگ حفظ طبیعت برای نسل‌های آینده می‌شود نیز توجه داشته باشند.

رئیس اداره منابع طبیعی تویسرکان با بیان اینکه وسعت عرصه‌های طبیعی زیر پوشش این اداره ۸۸ هزار هکتار است که ۱۳ هزار هکتار از آن ذخیره گاه‌های جنگلی و جنگل‌های طبیعی است اضافه کرد: همچنین ۲۸۲ هکتار جنگل‌های دست کاشت در این شهرستان وجود دارد.

کیانی افزود: عمده ترین درختان موجود در عرصه‌های طبیعی تویسرکان شامل سماق، بادام وحشی، ارژن و گلابی وحشی است.

وی ادامه داد: عملیات آبخیزداری در 6 زیر حوزه شهرستان تویسرکان در حال اجرا است و امسال سه حوزه آبخیز به آنها افزوده شد که از محل اعتبار صندوق توسعه ملی اجرایی می‌شود.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید برای صفحات داخلی
بازدید روز : 79785
بازدید کل : 190872
آخرین بروزرسانی:
23 تير 1398 ساعت 11:28